darmowy hosting
Biały Dunajec

Gmina Biały Dunajec leży na Podgórzu
Spisko-Gubałowskim stanowiącym
asymetryczny pas wzniesień pomiędzy
Obniżeniem Podtatrzańskim a Kotliną
Orawsko-Nowotarską.
W skład Gminy wchodzą wsie: Biały Dunajec, Gliczarów Dolny, Gliczarów
Górny, Leszczyny i Sierockie. Obszar jej wynosi 3.525 ha i jest zamieszkały
przez 6.300 osób.
Przewaga powierzchni bezleśnych, korzystne nachylenie stoków i dość długie zaleganie pokrywy śnieżnej sprzyjają uprawianiu tu narciarstwa zimą. Na terenie Stołowego (przysiółek Białego Dunajca) oraz Gliczarowa Górnego, położonych na stokach i grzbietach wierchów, mieszkańcy zamontowali liczne wyciągi narciarskie. Stąd i z wierchów Podgórza Gubałowskiego można podziwiać rozległe i piękne widoki na Tatry,
_ Gorce, Beskidy oraz Kotlinę Orawsko-Nowotarską, co potęguje walory turystyczno-wypoczynkowe tego terenu zimą, jak i latem.
Gmina białodunajecka przynależy do regionu Podhala: od południa ograniczonego masywem Tatr, od północy pasmem Gorców i przełęczą Obidową, wciśniętego między Spisz i Orawę. Mieszkańcy tego regionu słyną m. in. z kultywowania własnej tradycji kulturowej, wyrażającej się w zachowaniu gwary, zwyczajów i obrzędów, wierzeń, muzyki i tańców, strojów, budownictwa, a także innych specyficznych elementów kulturowych, które jeszcze współcześnie stanowią o oryginalności Podhala.


Historia

Centrum administracyjnym gminy jest Biały Dunajec, wieś rozlokowana na wysokości od 660 do 720 m n.p.m., nad potokiem o tej samej nazwie.
Początki wsi sięgają połowy XVI stulecia, to jest okresu, w którym władający starostwem nowotarskim ród Pieniążków otrzymał od króla przywilej generalny na zakładanie nowych osad,celem przyspieszenia akcji kolonizacyjnej w południowej części Podhala.
Najdawniejsza historyczna wzmianka o Białym Dunajcu pochodzi z 1564 r., kiedy to lustratorzy dóbr królewskich wymienili tę osadę jako nową, w której było sześciu kmieci. Akt lokacyjny Białego Dunajca został wystawiony w piętnaście lat później - 23 lutego 1579 r.
Zasadźcąwsi - osadzonej na prawie niemieckim - został kmieć Jędrzej Pawlik, który też był pierwszym sołtysem. Po nim tę funkcję pełnili jego potomkowie, a z czasem licznie rozrodzony ród Pawlików zmienił nazwisko na szlachecko brzmiące Pawlikowscy, do którego dodawano przydomki.

 

Create by AtarX - www.bfree.glt.pl